Auta przyszłości i autonomiczne auta

Możliwość komentowania Auta przyszłości i autonomiczne auta została wyłączona 108

Autonomiczne auta i Auta przyszłości

Bezpieczne podróżowanie z autami przyszłości

Każdy prawdopodobnie inaczej wyobraża sobie auta przyszłości. Twórcy science-fiction również zaproponowali w swoich książkach i filmach wiele wariacji na ten temat.
W swoim filmie „Piąty element” Luc Besson pokazał auta w zasadzie niewiele różniące się od tych, które mógł oglądać na ulicach. Właściwie jedyną różnicą był chyba fakt, że auta te nie poruszały się po drogach, ale latały po mieście. Trzeba przyznać, że to całkiem pomysłowe rozwiązanie pozwalało na poruszanie się znacznie większej ilości pojazdów jednocześnie, gdyż wykorzystanie przestrzeni powietrznej między budynkami jako sieci dróg pozwoliło na podróżowanie na różnych wysokościach – nie było już ograniczeń w postaci przepustowości pojedynczej ulicy.
U innych twórców jak np. u P. K. Dicka samochody przypominały raczej niewielkie statki powietrzne aniżeli pojazdy podobne do znanych nam dzisiaj aut. Fakt, iż w kreowaniu tych maszyn ograniczała go tylko wyobraźnia, gdyż jako pisarz nie musiał zastanawiać się nad budżetem ograniczającym możliwości odnośnie efektów specjalnych.
Dzisiaj wiemy już raczej, że przyszłość najprawdopodobniej zdominują autonomiczne auta. Nie mają one w zasadzie nic z wizji ukazywanych w kinie czy literaturze. Mamy tu do czynienia z autami, które wyglądają niezbyt ekstrawagancko, ale ich istotną cechą jest to, że nie mają kierowcy. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego ma nieść ze sobą mniejsze ryzyko wypadków, gdyż wszystkie działania nadzoruje system, którego reakcje są zdecydowanie szybsze niż w przypadku człowieka.
Zatem auta przyszłości mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo oraz umożliwić komfortowe podróżowanie bez konieczności skupiania się wyłącznie na drodze.

admin

View all contributions by admin

Similar articles