Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję

Możliwość komentowania Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję została wyłączona 43

Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję

Najnowsze doniesienia ogólnopolskich dzienników wskazują, że istnieje realna szansa na trwałe obniżenie akcyzy za olej napędowy oraz benzynę. O tym czy tak się stanie ma zadecydować Jacek Rostowski. W przyszłym roku paliwa mogłyby być tańsze nawet o 3 %.
Obniżenie akcyzy realne?

Przypomnijmy, że UE narzuca z góry minimalne stawki akcyzy na paliwa. Polska z nawiązką narzuca na kierowców opłaty, co jednak jest zgodne z prawem. Zdaniem ekspertów, szansa na dostosowanie poziomu akcyzy za olej napędowy oraz benzynę byłby realny, gdyby polska gospodarka była w nieco lepszej kondycji.

Resort finansów na razie nie zajął stanowiska w kwestii ewentualnego dopasowania się do minimalnej stawki unijnej. Analitycy przekonują jednak, że to może nie być możliwe, ponieważ Polska jest nadaj objęta klauzulą nadmiernego deficytu, co uniemożliwia obniżanie podatków samodzielnie, a takie posunięcie miałoby obniżyć dochody budżetowe o blisko 3 miliardy złotych. Spekuluje się, że nawet gdyby rząd zajął się sprawą i próbował sforsować obniżenie akcyzy, to przy realnych cenach paliw Polacy prawdopodobnie nie zgłaszaliby i tak większego zapotrzebowania na benzynę czy olej napędowy.

Ostatni raz możliwość obniżenia akcyzy na paliwa pojawiła się na przełomie 2011 oraz 2012 roku i pomimo stosunkowo dobrego kursu złotówka – euro, resort finansów i tak nie zdecydował się na taki ruch.

Zobacz także nasze pozostałe wpisy:

admin

View all contributions by admin

Similar articles