Wyszukiwarka PKD - kody


Szukasz kodów PKD? Pewnie zakładasz firmę i potrzebujesz zaleźć odpowiednie symbole do złożenia wniosku CEIDG. W celu rejestracji firmy nie musisz wychodzić nawet z domu, teraz możesz dokonać wszystkiego przez Internet. W pierwszej kolejności, aby dokonać rejestracji firmy należy złożyć wniosek CEIDG - można dokonać tego poprzez bezpłatny i specjalnie do tego przygotowany formularz CEIDG-1. Symbole PKD, które znajdują się poniżej są jednym z punktów do prawidłowego wypełnienia wniosku. Wyszukaj poprzez powyższą wyszukiwarkę PKD na podstawie słów i fraz prawidłowego symbolu do odpowiedniego rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.

Co to jest PKD?

Z dniem 1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności (tzw. PKD 2007). Najprościej tłumacząc jest to przygotowany zbiór rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem została wprowadzona do stosowania w:

  • statystyce,
  • ewidencji,
  • dokumentacji,
  • rachunkowości,
  • urzędowych rejestrach,
  • systemach informatycznych administracji publicznej.

Każdy z przedsiębiorców, który zakłada firmy i składa formularz CEIDG-1 musi niezbędnie wskazać kody PKD odpowiadające rodzajom prowadzonej przez niego działalności, zgodnie z symbolami PKD 2007. W formularzu pole oznaczone 06.3 jest przygotowane na 9 pozycji z kodami PKD. Najważniejsza informacja dla przedsiębiorców - nie ma ograniczenia w ilości uzupełnionych kodów. Jeśli natomiast zabraknie pól należy dokonać kontynuacji w załączniku o nazwie CEIDG-RD. Ponadto przedsiębiorca musi mieć na uwadze, iż kod znajdujący się na pierwszej pozycji w formularzu powinien stanowić główną działalność prowadzonej firmy.

Jak wyszukać i wybrać symbol PKD

Do wyboru jest aktualnie około 600 kodów PKD, które zostały podzielona na wybranych 21 sekcji oraz 99 działów. Ponadto wybrane działy zostały jeszcze podzielone na odpowiednie grupy. W pierwszej kolejności warto zacząć od wyboru głównego nurtu prowadzonej działalności. Ten kod pamiętaj, aby umieścić jako pierwszy w formularzu CEIDG-1.

Przykładowo jeśli działalność gospodarcza w główniej mierze zajmuje się tworzeniem oprogramowania wybierzeszę sekcję J, czyli "Informacja i komunikacja". Z tej grupy wybierasz podklasę nr 62.01.Z czyli Działalność związana z oprogramowaniem - to będzie główny zakres Twojej świeżo założonej działalności gospodarczej.

Natomiast w przypadku, gdy nie znalazłeś 1:1 kodu PKD, który odpowiadały Twojej działalności, w tym wyjątku należy wybrać kilka bliskich i powiązanych symboli z Twoją nową firmą.