Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję

Możliwość komentowania Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję została wyłączona 8

Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję

Najnowsze doniesienia ogólnopolskich dzienników wskazują, że istnieje realna szansa na trwałe obniżenie akcyzy za olej napędowy oraz benzynę. O tym czy tak się stanie ma zadecydować Jacek Rostowski. W przyszłym roku paliwa mogłyby być tańsze nawet o 3 %.
Obniżenie akcyzy realne?

Przypomnijmy, że UE narzuca z góry minimalne stawki akcyzy na paliwa. Polska z nawiązką narzuca na kierowców opłaty, co jednak jest zgodne z prawem. Zdaniem ekspertów, szansa na dostosowanie poziomu akcyzy za olej napędowy oraz benzynę byłby realny, gdyby polska gospodarka była w nieco lepszej kondycji.

Resort finansów na razie nie zajął stanowiska w kwestii ewentualnego dopasowania się do minimalnej stawki unijnej. Analitycy przekonują jednak, że to może nie być możliwe, ponieważ Polska jest nadaj objęta klauzulą nadmiernego deficytu, co uniemożliwia obniżanie podatków samodzielnie, a takie posunięcie miałoby obniżyć dochody budżetowe o blisko 3 miliardy złotych. Spekuluje się, że nawet gdyby rząd zajął się sprawą i próbował sforsować obniżenie akcyzy, to przy realnych cenach paliw Polacy prawdopodobnie nie zgłaszaliby i tak większego zapotrzebowania na benzynę czy olej napędowy.

Ostatni raz możliwość obniżenia akcyzy na paliwa pojawiła się na przełomie 2011 oraz 2012 roku i pomimo stosunkowo dobrego kursu złotówka – euro, resort finansów i tak nie zdecydował się na taki ruch.

Jest realna szansa na obniżenie akcyzy na paliwa. Rostowski ma podjąć decyzję
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zobacz także nasze pozostałe wpisy:

admin

View all contributions by admin

Similar articles