Dziecku urodzone w Irlandii a paszport irlandzki

Możliwość komentowania Dziecku urodzone w Irlandii a paszport irlandzki została wyłączona 5

Dziecku urodzone w Irlandii a paszport irlandzki – bayby born in Ireland and irish passport

Witam serdecznie, w dzisiejszym odcinku postaram się zając sprawa urodzonych w Irlandii dzieci pochodzących z polskich rodzin.

Jeśli oboje rodziców pochodzą z Polski (czy innego kraju) czy dziecko urodzone tutaj ma automatycznie obywatelstwo irlandzkie?

Na to pytanie odpowiedz brzmi nie, dziecko nie utrzymuje automatycznego obywatelstwa. Ten aspekt prawy był zmieniony podczas referendum w roku 2004, 11 czerwca. Większość Irlandczyk opowiedziała się za zniesieniem automatycznego obywatelstwa tylko z tego powodu że dziecko przyszło na świat na terenie Republiki Irlandzkiej. Wyniki owego referendum nie pozastawiały złudzeń za ograniczeniem głosowało aż 79% Irlandczyków przeciw było ponad 20%. Argumentem głównym za ograniczeniem był fakt że “urodzenie dziecka” przez uchodźców bądź imigrantów gwarantowała im pobyt w Irlandii oraz były to tylne drzwi dla imigrantów do krajów Unii Europejskiej. oponenci zaś twierdzili że dziecko nie jest niczemu winne że rodzi się gdzie rodzi i wszyscy ludzie powinni być traktowani równo, a także fakt że większa ilość obywateli w Irlandii to dar. irlandzki to samo dobro dla państwa irlandzkiego.

Dla bardziej ciekawych tej historii odsyłam do źródeł.

Wracajac do pytania to jakie trzeba spełniać kryteria aby dziecko urodzone w Republice Irlandzkiej otrzymało obywatelstwo irlandzkie?

Rodzice dziecka a w szczególności rodzić dziecka, w przeciągu 4 lat, rodzic musi udowodnić swoją rezydencje w Republice irlandzkiej w okresie nie mniejszym niż 3 lata. Czyli jeśli jeden z rodziców był w Irlandii przez 3 lata i potrafi to udowodnić wówczas dziecko urodzone na irlandzkiej ziemi automatycznie uzyskuje paszport irlandzki.

Poniżej przedstawiam źródło prawa.

http://www.irishstatutebook.ie/2004/en/act/pub/0038/sec0004.html#sec4

Entitlement to Irish citizenship of persons born to certain non-nationals.

6A.—(1) A person born in the island of Ireland shall not be entitled to be an Irish citizen unless a parent of that person has, during the period of 4 years immediately preceding the person’s birth, been resident in the island of Ireland for a period of not less than 3 years or periods the aggregate of which is not less than 3 years.

Dear visiotrs, today I just wonder to show you isseus about new baby born in Ireland, law has been changed recently thure voters on 11 June 2004, voters have overwhelming approved to do away with a consitutional provision granting atumatic Irisch citizenship to any child born in Ireland or Northern Ireland. Do you want to know more just click hire.

Kind Regards
Robert Polanski

Autor niniejszego bloga nie wyraża zgodny na kopiowanie, przepisywanie lub w innej formie powielanie informacji zawartych na www.prawo.ie lub www.robert.polanski.biz. Autor musi wyrazić każdorazowa zgodę na publikowanie jakiejkolwiek informacji zamieszczonej na blogu www.prawo.ie lub www.robert.polanski.biz. Naruszyciele bedą pociąganie do odpowiedzialności cywilnej według obowiązującego prawa.

Dziecku urodzone w Irlandii a paszport irlandzki
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles