Podatek dochodowy

Data dodania: 2018-01-15 14:00:06 | Autor: ceidg-online | Odsłon: 279

Podatek dochodowy

Zaczynając od teorii, podatek dochodowy krótko mówiąc jest obowiązkowym świadczeniem pieniężnym zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, przekazywanych na rzecz naszego Państwa. Wysokość przekazu zależy m.in. od uzyskiwanego dochodu oraz wykorzystanych przy tej możliwości odliczeń. Głównym filarem opodatkowania w tej kwestii jest dochód, który od strony podatkowej jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. Co w efekcie definiuje następujący wzór:


przychód - koszty uzyskania przychodu = dochód


W jaki sposób obliczyć składkę na podatek dochodowy

Znaczna część osób rozpoczynających swoją przygodę z działalnością gospodarczą zastanawia się jak podejść do tematu obliczenia składki na podatek dochodowy. Kolejną zagwozdką jest jeszcze forma zaliczki: miesięczna czy kwartalna. W poniższym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości.


Podatek dochodowy - progresywny

Jeśli chcesz rozliczać się na zasadach ogólnych, czyli 18% podatku do 85 528 zł dochodu lub 32% podatku powyżej 85 528 zł dochodu, należy:


  • 1. Kwotę przychodu (od początku rok) pomniejszyć o koszty (od początku roku) = kwota dochodu.
  • 2. Kwotę dochodu pomniejszyć o straty z lat ubiegłych (o ile takowe się pojawiły), a także pomniejszyć o sumę składek na ubezpieczenie społeczne (uwzględniając tylko dany rok podatkowy).
  • 3. Otrzymaną kwotę zaokrąglamy do pełnych polskich złotych.
  • 4. Otrzymaną kwotę mnożymy przez 18% (jeśli kwota jest mniejsza i równa 85 528 zł) lub 32% (jeśli kwota jest większa niżeli 85 528 zł).
  • 5. Z otrzymanej kwoty odejmujemy kolejno sumę opłaconych (w danym roku podatkowym) składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wynikiem tego działania jest otrzymany podatek za cały rok.
  • 6. W następnym kroku od otrzymanego podatku odejmujemy zaliczki zapłacone w poprzednich miesiącach wraz z kwotą 556,02 zł (kwota zmniejszająca podatek).
  • 7. W ostatnim już kroku zaokrąglamy ostateczną kwotę do pełnych polskich złotych - w taki sposób uzyskujemy ostateczną kwotę, która podlega wpłacie do urzędu skarbowego.

Najlepsza podpowiedź - nie obliczajcie tego ręcznie, przekażcie do księgowego, który wyliczy to za pomocą odpowiedniego programu księgowego. Obliczenie podatku dochodowego ręcznie może wiązać się z pomyłką, co może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje.